Продължете към съдържанието

Екостанция за разделно събиране вече обслужва района на ул. „П. К. Яворов“

Една от критичните точки в района на ул. „П. К. Яворов“, където доскоро се образуваше системно замърсяване и нерегламентирано струпване на отпадъци, вече е напълно преобразена. На мястото на стария контейнер е инсталирана модерна екостанция за разделно събиране, която ще гарантира чистотата и естетичния вид на района.

​Екостанцията е монтирана след проведената на 21.02.2026 г. среща с живущи в района по повод образуване на нерегламентираното сметище. С поставянето на новото съоръжение се слага край на „сметището“ и се преминава към интелигентно управление на отпадъците.

​Екостанцията е затворена система, която позволява лесно и хигиенично изхвърляне на отпадъци в четири основни категории: Биоразградими отпадъци, ​Пластмаса и метал, ​Хартия и ​Стъкло.

Призоваваме жителите да използват станцията по предназначение, включително в случаите, когато са пропуснали да изнесат отпадъците си в определения ден. Молим също да не се оставят чували около нея. Нека заедно покажем, че градът ни може да бъде чист и приветлив.

Напомняме и за основния график за събиране на отпадъци от вратата на домакинствата, а именно:

Жълтите чували (за хартия, пластмаса и метал) се събират от вратата ви всяка сряда.
Сивите чували (за смесен битов отпадък) също се събират всяка сряда.
Отпадъците от храна и биоразградими отпадъци се събират в сряда и в събота.

Важни уточнения:

  • Жълтите и сивите чували не се поставят в кафявата кофа.
  • Кафявата кофа е само за хранителни и биоразградими отпадъци.
  • Жълтите и сивите чували се оставят отделно, до кофата, за да могат да бъдат събрани правилно (в сряда).
  • Чувалите и кафявите кофи (за тези, които са прибрани в двора) трябва да бъдат изнесени навреме пред входната врата.

Благодарим за съдействието и отговорното отношение!